4 filmy z motywem ubezpieczeniowym, które warto obejrzeć

4 świetne filmy, w których występuje motyw ubezpieczeń.

Koniec roku to doskonały czas, by dopiąć wszystkie sprawy na ostatni guzik i udać się na zasłużony odpoczynek. Jeśli praca jest twoją pasją (tak, to możliwe!), możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zrelaksować się przy filmach związanych z ubezpieczeniami. Charakteryzują się one nie tylko dobrą grą aktorską i interesującą fabułą, ale mogą także stanowić punkt wyjścia do poszerzania wiedzy na temat zagadnień ubezpieczeniowych i historii tej branży. 

Zaklinacz deszczu (The Rainmaker)

Klasyka gatunku, będąca ekranizacją powieści Johna Grishama. Młody prawnik, grany przez Matta Damona, nie dostaje klientów na srebrnej tacy tuż po zdaniu egzaminu adwokackiego. Musi pozyskać ich sam. Na pierwszego klienta trafia w szpitalu. Dowiaduje się, że ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów leczenia chłopaka chorego na białaczkę. 

Bohater staje do nierównej walki z potężnym towarzystwem ubezpieczeniowym i jego armią prawników. Dawid vs Goliat.

Oprócz dobrego kina, w tym filmie poznasz termin prawny, który funkcjonuje w USA, tj. ubezpieczenie w złej wierze. To niezwykle ciekawe zagadnienie, które reguluje obowiązek uczciwego postępowania wobec ubezpieczonego i działania ubezpieczycieli w dobrej wierze. Jest to niezależne od samej umowy. W przeciwnym razie klient może pozwać taką firmę.  

John Q

Rodzina Archibaldów żyje niezwykle skromnie. Można rzec, że mają głównie siebie, bo nawet samochód został zabrany przez komornika. Jakby tego było mało, u ich syna zostaje zdiagnozowana wada serca. Potrzebuje on natychmiastowej transplantacji, a ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów takiego zabiegu. 

John Quincy Archibald staje przed koniecznością znalezienia rozwiązania. Gdy wyczerpuje większość możliwości, z których skorzystałby każdy z nas, decyduje się na desperacki krok – sterroryzowanie szpitalnego oddziału. 

Słowa, które padają w filmie, doskonale odnoszą się do tego, co wciąż funkcjonuje w obiegowej opinii na temat branży ubezpieczeń: “Mój syn umiera, a ja jestem spłukany. Jeśli nawet ja nie kwalifikuję się do ubezpieczenia, to kto w takim razie się kwalifikuje?”. 

Podwójne ubezpieczenie (Double Indemnity)

Czas na nieco starszą propozycję z lat 40. Fabuła obejmuje sytuację, którą wielu z nas przytacza w żartach. Żona, korzystając ze swojego uroku osobistego, wciąga jednego z najlepszych agentów ubezpieczeniowych w swoją intrygę. Ma on ubezpieczyć jej męża na wysoką sumę, a następnie wspólnie mają się pozbyć nieszczęśnika, by uzyskać świadczenie. Agent powołuje się na double indemnity clause, czyli klauzulę, która gwarantuje podwojenie wypłaconej sumy w sytuacji zgonu na skutek wypadku.

Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy sprawa trafia do eksperta ubezpieczeniowego, Bartona Keyesa, który zaczyna coś podejrzewać…

Co ciekawe, polskie tłumaczenie nie jest do końca trafione, ponieważ nie chodzi tu o podwójne ubezpieczenie, a odszkodowanie, co wynika z fabuły oraz oryginalnego tytułu.

Afera Thomasa Crowna

Ten film powstał pod koniec lat 60. i doczekał się remake’u z Piercem Brosnanem w roli głównej. Tytułowy Thomas Crown jest niezwykle majętnym i przystojnym człowiekiem. Może kupić sobie wszystko, a kobiety nie mogą mu się oprzeć. Jest jednak coś, czego nie ma: nutki adrenaliny i pewnego dzieła, które niegdyś stworzył Claude Monet. 

Obraz jest ubezpieczony na miliony dolarów, a Vicki Anderson, która jest detektywem ubezpieczeniowym, ma za zadanie rozwikłać zagadkę kradzieży. Uważa ona, że każda zbrodnia mówi wiele o tym, kto jej dokonał. Kierując się tym założeniem, trafia na trop Crowna. Sytuację komplikuje fakt, że nie jest do końca obojętna na jego uroki.

Motyw ubezpieczeń występuje w wielu filmach. Polisy na wysokie sumy, nierówna walka z firmami ubezpieczeniowymi czy intrygi, mające na celu wyłudzanie odszkodowań. Czyż to nie brzmi jak materiał na dobry thriller? Dla wielu reżyserów było to punktem wyjścia do stworzenia ciekawej fabuły. 

Jeśli znasz dobre filmy z motywem ubezpieczeń, podziel się nimi w komentarzu! 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.