4 źródła, z których warto czerpać wiedzę o ubezpieczeniach

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym agentem, czy też działasz w branży już kilka chwil, poszerzanie swojej wiedzy jest kluczowe. Szkolenia produktowe poszczególnych ubezpieczycieli, o których jesteś regularnie informowany to tylko jedna z wielu ścieżek zwiększania swoich kompetencji. 

Poznaj 4 pomysły na to, skąd czerpać wiedzę o ubezpieczeniach. 

Kodeks cywilny i inne akty prawne

Wbrew pozorom znajdziesz tam odpowiedź na wiele pytań. Są kwestie, w których ubezpieczyciele mają dowolność kreowania swoich warunków, jednak część z nich reguluje obowiązujące prawo. Jego znajomość ułatwi ci poruszanie się po tematyce zakresu ochrony. 

Czytając art. 415 kc, dowiesz się, czy polisa OC w życiu prywatnym zadziała w przypadku złamania się zdrowego drzewa przez silny wiatr, a art. 442 pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, ile czasu ma Klient na zgłoszenie szkody. Art. 817 zaś przybliży terminy likwidacji, obowiązujące ubezpieczycieli. 

Kodeks cywilny to oczywiście tylko jeden z aktów, które powinieneś znać. Obok niego znajduje się m.in. ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) czy ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

To pierwsze, co powinieneś przeczytać, podejmując pracę w branży ubezpieczeń. 

Fora dla agentów ubezpieczeniowych

Najliczniejszą grupą, skupiającą osoby z branży ubezpieczeń, jest OFA (Obiektywne Forum Agentów na Facebooku). To miejsce, w którym każdy może uzyskać pomoc, jeśli wcześniej nie spotkał się z danym tematem. Nietypowe ubezpieczenie, skomplikowana szkoda z polisy majątkowej czy przerwy w działaniu systemów poszczególnych ubezpieczycieli – znajdziesz tam wiele. Jeśli nie, na pewno ktoś podzieli się swoim doświadczeniem. 

Blogi i portale branżowe

Regularnie prowadzonych blogów o tematyce ubezpieczeniowej jest niewiele. Prowadzi je m.in. Marcin Kowalik czy Adam Kubicki. I oczywiście my. 🙂 Portali jest nieco więcej. Jednym z tych, które warto śledzić jest Gazeta Ubezpieczeniowa. Jeśli masz niewiele czasu, a chcesz być na bieżąco, to dobry adres. Nie warto jednak zawężać poszukiwanych treści wyłącznie do ubezpieczeń. Ta praca to także szeroko pojęte zagadnienia sprzedażowe, umiejętności interpersonalne, komunikacyjne i o wiele więcej. Znajdź blogi, które polubisz, zasubskrybuj treści, które się na nich pojawiają i działaj. 

OWU

Tak, dobrze czytasz. 🙂 Zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń podczas wykonywania rozmaitych kalkulacji, poznasz najczęstsze wyłączenia i reguły, obowiązujące przy ustalaniu zakresów polis. Dzięki temu zawężasz krąg poszukiwań w przypadku poszczególnych rodzajów Klientów i ich branż. OWU to dokument, w którym prawdopodobnie znajdziesz odpowiedź na większość pytań, które zada ci Klient. 

Nadchodzący nowy, 2021 rok to dobry moment, by postawić na rozwój w branży. Wiedza i jej ciągłe zdobywanie to element tak samo kluczowy jak ciągłe pozyskiwanie nowych Klientów. Nie tylko zwiększy to twoją pewność siebie w rozmowach z kontrahentami, ale także wpłynie pozytywnie na postrzeganie cię jako eksperta w swojej dziedzinie. 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.