Efektywna praca zdalna: 5 zasad

Wielu z nas z dnia na dzień stanęło przed wyzwaniem wykonywania swojej dotychczasowej pracy zdalnie. Ten tryb wymaga dużej dozy samodyscypliny, ale gwarantuje znacznie lepszą produktywność i mniej rozpraszaczy. Zobacz, jak efektywnie wykorzystać ten czas i pracować skuteczniej niż dotąd. 

Wyznacz sobie godziny pracy

Mogą to być godziny podobne do tych, w których obsługujesz klientów w biurze. Dzięki planowaniu każdego dnia unikniesz przemęczenia, spowodowanego ciągłym sprawdzaniem skrzynki mailowej lub służbowego telefonu i reagowaniem na wiadomości o każdej porze. 

Wyznaczony czas poświęć na pracę. Nie rób zakupów spożywczych, nie gotuj obiadu i nie wykonuj prywatnych telefonów – oddziel od siebie czas prywatny i służbowy.

Możesz skorzystać ze sprawdzonych metod organizacji czasu, które opisaliśmy tutaj. 

Pamiętaj o podstawach

Wyznacz sobie konkretne miejsce pracy – osobne pomieszczenie lub choćby wydzielony fragment mieszkania. Wyjaśnij domownikom, że w danym przedziale czasowym zajmujesz się pracą zawodową i, choć fizycznie przebywasz w domu, nie jesteś dostępny. To jedno z największych wyzwań podczas home office, dlatego warto wyznaczyć granice jak najszybciej.

Staraj się także zachować pewną rutynę – nie pracuj w pidżamie czy szlafroku. Wstań wcześniej, zjedz śniadanie i przebierz się – to wpłynie na mobilizację do pracy i pozwoli ci uniknąć rozleniwienia. 

Usuń rozpraszacze

Odpowiednio zorganizowana praca z domu pozwala na lepszą efektywność niż praca w biurze. Nikt cię nie zagaduje i nie odrywa od pracy, kiedy jesteś sam. Aby wykorzystać ten czas najlepiej jak to możliwe, usuń rozpraszacze takie jak włączony telewizor, powiadomienia z mediów społecznościowych czy włączone dźwięki w prywatnym telefonie.

Planuj zadania i przerwy

Trzymaj się biurowego trybu dnia. Rób codzienne listy zadań do wykonania i trzymaj się ich. Warto wypisać sobie więcej punktów niż na co dzień. Takie działanie zapewni ci większą mobilizację, a być może okaże się, że, mając pełen wpływ na planowanie dnia pracy, nadrobisz wiele zaległości. 

Pozwalaj sobie na przerwy kilka razy w ciągu dnia, jednak dbaj o to, by nie wydłużały się one do godziny czy dwóch. Monitoruj również czas, poświęcony na poszczególne zadania, by nie trwały dłużej niż na co dzień. Pracując z domu, nie uczestniczysz w spotkaniach i nie otwierasz biura o określonej porze. To może skutkować utratą poczucia czasu i niższą efektywnością. 

Utrzymuj kontakt z zespołem

Wiele osób, które na co dzień pracują w zespole, skarży się na uczucie samotności podczas pracy zdalnej. Jeśli brak kontaktu ze współpracownikami sprawia ci problem, zaproponuj wideokonferencję lub rozmowę telefoniczną, podczas której omówicie aktualnie wykonywane projekty i wyzwania, które się w nich pojawiają. Dzięki temu zyskasz namiastkę biurowej atmosfery i utrzymasz relacje. 

Praca zdalna brzmi jak marzenie – brak dojazdów, więcej snu i wygoda. To także większy wpływ na planowanie dnia i ogromna oszczędność czasu. Warto jednak pamiętać, że home office wymaga również dużej samodyscypliny i determinacji, a także konieczności utrzymania mobilizacji na wysokim poziomie. 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.