Prasówka: Luty 2022 w ubezpieczeniach

Choć miała miejsce końcem miesiąca, inwazja rosyjska na Ukrainę zdecydowanie zdominowała prasę w lutym, nie tylko tę ubezpieczeniową. Wielu agentów otrzymywało pytania o ubezpieczenie pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie, szkody komunikacyjne, koszty leczenia i inne ważne kwestie. W tym wydaniu prasówki zbierzemy dla was najważniejsze informacje, które ułatwią odpowiedzi na najbardziej palące pytania. 

PBUK o szkodach komunikacyjnych spowodowanych przez pojazdy ze wschodu

W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi szkód spowodowanych przez pojazdy zarejestrowane w Rosji, Ukrainie czy Białorusi, Biuro poinformowało, że takie zgłoszenia będą przebiegać zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami. Ponadto na wszystkich przejściach granicznych będą honorowane Zielone Karty wystawione przez ukraińskie zakłady ubezpieczeń. Jeśli obywatele Ukrainy nie będą posiadać Zielonej Karty, Warta, Hestia i PZU sfinansują krótkoterminowe OC dla uchodźców na okres 30 dni. 

Ubezpieczyciele wspierają Ukrainę

Jak widzisz, polscy ubezpieczyciele nie pozostają obojętni na wojnę w Ukrainie. Grupa PZU, posiadająca spółki na terenie Ukrainy, poinformowała, że Polacy pracujący na tamtejszym obszarze przebywają już w domach i pracują zdalnie. Ukraińscy pracownicy powinni stosować się do zaleceń tamtejszych władz. 

Zarząd grupy Warta poinformował, że przygotował cały pakiet wsparcia, na który składa się 10 mln złotych dla dotkniętych wojną, w tym głównie dla sierot i rodzin przebywających na Ukrainie, a także uchodźców na terenie Polski. Dodatkowy milion przeznaczy na wsparcie inicjatyw pracowniczych, a także zatrudni znaczącą liczbę obywateli Ukrainy.

Ponadto Warta zadeklarowała, że wstrzymuje ubezpieczanie majątku firm z Rosji i Białorusi. 

Za wszystkie powyższe działania Polska Izba Ubezpieczeń otrzymała podziękowania od swojego ukraińskiego odpowiednika: 

Doceniamy Państwa wsparcie dla tych, którzy nie byli w stanie zadbać o ubezpieczenie przed przekroczeniem granicy Unii Europejskiej. Wasze wsparcie dla obywateli Ukrainy jest niezwykle cenne – napisał Vyacheslav Chernyakhovsky, dyrektor generalny ukraińskiego zrzeszenia ubezpieczycieli.

Postawa polskich ubezpieczycieli spotkała się także z wyraźnym uznaniem KNF, która dodatkowo podkreśliła, że wszelkie próby nadużywania tragedii, które będą wpływać na reputację polskiego środowiska finansowego, spotkają się ze stanowczą reakcją. 

Opieka medyczna dla obywateli Ukrainy

Coraz więcej osób przyjmuje uciekających przed wojną do swoich mieszkań i domów. Prędzej czy później może zdarzyć się, że otrzymasz pytanie o opiekę medyczną. NFZ poinformował, że pokryje koszty świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy. Wystarczy stempel lub zaświadczenie od Straży Granicznej, które potwierdzają, że dana osoba znajduje się na terenie Polski na skutek działań wojennych. 

Dotychczasowe ubezpieczenia kosztów leczenia, np. Wiener działają bez zmian. 

Warto wspomnieć, że wielu lekarzy, którzy prowadzą prywatne praktyki, oferuje bezpłatne wizyty. Wśród nich są psycholodzy, ginekolodzy, interniści i wiele innych specjalistów. Stosowne informacje pojawiają się w mediach społecznościowych każdego dnia. 

Ubezpieczenia rolne i dopłaty

Jeśli tworzysz treści właściwe dla danego okresu w roku, właśnie rozpoczyna się sezon ubezpieczeń rolnych. W tym roku dopłaty do polis zaoferuje 8 towarzystw ubezpieczeniowych, które podpisały umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będą to Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group, TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce oraz Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.

Dopłaty dotyczą następujących ryzyk:

  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych, 
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa: “Zgodnie z ww. ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65% składki w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.” Pełna treść znajduje się tutaj

Jeśli mimo obecnej sytuacji decydujesz się na prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych, pamiętaj, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i podawać Klientom wyłącznie potwierdzone informacje. W emocjach łatwo o tym zapomnieć, a na swój wizerunek często pracujemy latami. Przygotowuj infografiki, zbiór ważnych telefonów i adresów stron i bądź na bieżąco z komunikatami zakładów ubezpieczeń, aby w tym trudnym czasie służyć Klientom rzetelną i szybką informacją. 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.