Prasówka Luty-Marzec 2023

Mijający kwartał obfitował w niepokojące wydarzenia na świecie. W lutym miało miejsce tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, a w świecie ekonomii wzrosły niepokoje związane z upadkami banków. Pojawiły się także obszerne raporty dotyczące rynku ubezpieczeń w 2022 roku, jednak wnioskom z nich płynącym poświęcimy kolejną publikację.

Trzęsienie ziemi w Turcji

6 lutego na terenie Turcji i Syrii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 stopni w Skali Richtera. W kolejnych dniach region został dotknięty serią wstrząsów wtórnych. Liczbę ofiar w obu krajach szacuje się obecnie na ponad 51 000. Zawaleniu lub zniszczeniu uległo ponad 160 000 budynków. Obszar dotknięty kataklizmem to ponad 330 km.

Straty ekonomiczne w Turcji szacuje się na kilka, aż do 10 procent wartości PKB kraju. 

W działaniach ratunkowych wzięli udział polscy ratownicy, których ubezpieczył TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Kwestia ubezpieczenia budynków przed skutkami trzęsień ziemi jest w Turcji uregulowana prawnie. Po ogromnym trzęsieniu w 1999 roku wprowadzono ustawę o klęskach żywiołowych, w tym obowiązkowe ubezpieczenie od ich skutków. Należy weryfikować odporność konstrukcji na drgania i wstrząsy, a w przypadku budynków publicznych takich jak lotniska, mosty czy stacje metra duży nacisk kładzie się na to, by były odporne na trzęsienia ziemi do 9 stopni w skali Richtera. 

Inwestorzy prywatni muszą ubezpieczyć budowlę już na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Bez tego nie uzyskają podstawowych przyłączy niezbędnych do zamieszkania domu. Nieco trudniejsze jest przygotowanie już istniejących budynków do podobnych zdarzeń, gdyż jest to bardzo kosztowne. 

Nowe dane na temat ubezpieczeń zdrowotnych

W marcu br. Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane na temat ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. Z raportu wynika, że z końcem 2022 roku aż 4,2 mln obywateli posiadało dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W minionym roku suma składek za takie polisy wyniosła 1,3 mld zł, co przekłada się na wzrost o 17% rok do roku. 

Jeśli chcesz być częścią tego niewątpliwie rosnącego trendu, sprawdź, jak sprzedawać ubezpieczenia zdrowotne. 

Colonnade z ubezpieczeniem rezygnacji z imprezy

W ramach współpracy z serwisem biletyna.pl Colonnade oferuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wydarzeń kulturalnych. Zwrot wynosi 100% poniesionych kosztów i dotyczy sytuacji losowych takich jak zwolnienie lekarskie, nieszczęśliwy wypadek, opóźnienia publicznych środków lokomocji, awaria prywatnego pojazdu czy pobyt w sanatorium, którego termin pokrywa się z datą wydarzenia. Co istotne, ubezpieczeniem mogą być objęte także osoby niepełnoletnie. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela

Upadek gigantów

W połowie marca w USA mieliśmy do czynienia z głośnymi upadkami banków powiązanych z rynkiem nowych technologii i firmami z Doliny Krzemowej. Jednym z najszerzej komentowanych jest upadek SVB (Sillicon Valley Bank). To wydarzenie o tyle istotne, że jest to 16. co do wielkości bank tego kraju. Z uwagi na to, że Klientami SVB były głównie start-upy technologiczne, a nie Klienci prywatni, aż 89% depozytów pod koniec 2022 roku nie było objętych ubezpieczeniem. Wynika to z przepisów, które określają, że państwo ubezpiecza jedynie depozyty do wysokości 250 tys. dolarów. Jak poinformował prezydent Joe Biden, mimo to depozyty poszkodowanych firm są bezpieczne, zapewniając, że rząd ma sytuację pod kontrolą. 

Niedługo później podobny los spotkał innego, tym razem europejskiego, giganta: Credit Suisse, który został przejęty przez UBS. 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.