Profesjonalne video twojej agencji w 3 krokach

Kamera…Akcja! Postanowione: zaczynasz nagrywać filmy dla Klientów. Jeśli regularne pisanie bloga nie jest dla ciebie i zdecydowanie bardziej wolisz mówić niż pisać, dobrze trafiłeś. Te wskazówki będą przydatne także wtedy, gdy gościnnie pojawisz się w nagraniu u kogoś innego. Choć występowanie przed kamerą wydaje się być wiedzą tajemną, dostępną tylko gwiazdom telewizji, każdy z nas może wypaść profesjonalnie, jeśli odpowiednio przygotuje się przed naciśnięciem magicznego czerwonego przycisku. Oto 3 rady dla początkujących twórców video. 

Wybierz odpowiednie miejsce i porę

Przygotuj miejsce, w którym będziesz nagrywać. Zadbaj o to, aby tło za twoimi plecami było możliwie najbardziej neutralne. Jeśli nagrywasz w biurze, usiądź przy czystej ścianie lub firmowym roll-upie. Jeśli zaś nagrywasz w domu, wybierz półkę z książkami, roślinami bądź ścianę. Ważnym elementem miejsca, w którym będziesz nagrywać, jest światło. Nie siadaj tak, aby mieć okno za plecami – źródło światła powinno być przed tobą. Najlepiej nagrywać, gdy naturalne oświetlenie jest miękkie, czyli rano bądź późnym popołudniem. Ostre, południowe słońce, może razić cię w oczy i prześwietlać twarz w kamerze. 

Wybierz sprzęt do nagrań

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nagrywaniem filmów i nie wiesz, czy spodoba ci się ta forma docierania do Klientów, nie inwestuj w drogi i profesjonalny sprzęt. Na początek warto zadbać o jakość nagrania i jego najważniejszy element: dźwięk. Zanim skompletujesz zestaw do tworzenia video, użyj tego, co masz pod ręką: smartfona. Aby uniknąć drgań, nie trzymaj telefonu w dłoni. Umieść go na prostym mini statywie bądź podstawce z książek ułożonych jedna na drugiej. Jeśli twój smartfon ma tę funkcję, włącz stabilizację obrazu. Pamiętaj, aby używać kamery o lepszej rozdzielczości, tj. tej z tyłu telefonu. 

Równie ważnym elementem każdego filmu jest dźwięk. Jeśli będzie on niewyraźny, a w tle będzie słychać szumy, odbiorca wyłączy nagranie szybciej niż myślisz. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie mikrofonu zewnętrznego, np. krawatowego. To niewielki mikrofon, który montuje się na ubraniu w pobliżu ust, dzięki czemu minimalizujemy zbieranie dźwięków z otoczenia. Nim zaczniesz właściwe nagranie, stwórz video testowe i zobacz, czy wygląda ono tak, jak oczekujesz.

Przygotuj się do wystąpienia

Kiedy stanowisko i sprzęt są już gotowe, czas na ciebie. Zastanów się, co chcesz przekazać i jaki jest temat filmu. Przejdź od ogółu do szczegółu i stwórz scenariusz. To pomoże ci wrócić do głównej myśli, gdy zapomnisz, o czym miałeś mówić. Jeśli film dotyczy ubezpieczeń na życie, zacznij od tego, czym jest taka polisa (i czym na pewno nie jest) i od tego, kto szczególnie powinien się nią zainteresować, a następnie przejdź do praktycznych przykładów skorzystania z ochrony, które zainteresują oglądających. 

Warto stworzyć sobie tzw. kotwice, które pomogą ci uporządkować wypowiedź. Posłużmy się powyższym przykładem:

  • Wielu Klientów uważa, że ubezpieczenie na życie to zbędny wydatek
  • Historia mojego Klienta pokazuje, że jest inaczej
  • Tu pojawia się pytanie…
  • Do podstawowych zalet posiadania takiej polisy zaliczamy…
  • To prowadzi do konkluzji…

Uwaga! W żadnym wypadku nie czytaj tekstu z kartki i nie ucz się go na pamięć. Takie filmy brzmią nienaturalnie. 

Gdy nagrywasz o ubezpieczeniach mieszkania, staraj się wskazać wiele interesujących zdarzeń z twojej pracy, które podkreślą praktyczny wymiar polisy. Nic nie trafia do nas tak, jak konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie działa. 

Nim usiądziesz przed kamerą, zadbaj także o swój wygląd. Unikaj wzorzystych strojów, które nie wyglądają dobrze w obiektywie. Strój powinien być jednolity, w stonowanej barwie. 

Publikacja

Gdy nagrasz już pierwszy film, czas na publikację. Nie musisz od razu tworzyć własnego kanału na Youtube. Video możesz opublikować na swoim profilu Linkedin bądź na Facebooku. Samo nagranie może również stanowić wstęp do cyklu materiałów bądź ciekawego e-booka, który udostępnisz w zamian za zapisanie się do twojej listy mailowej.

Nagrywanie materiałów w formie video ma wiele zalet. Część osób, które mogłyby stać się twoimi Klientami, prowadzi tryb życia, który uniemożliwia spokojne czytanie artykułów czy postów na Facebooku. Filmy mogą być odtwarzane podczas innych czynności, dzięki czemu przekażesz istotne informacje i argumenty także grupie, która nie odwiedza twojej strony internetowej. Dzięki nagrywaniu krótkich filmów nie jesteś dla odbiorcy anonimowym agentem ubezpieczeniowym, co zdecydowanie zwiększa zaufanie i zachęca do podjęcia współpracy. Jak widzisz – warto postawić na tę formę promocji swojej działalności. Aparat w dłoń i do dzieła!

Agnieszka

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

Dołącz do grupy na Facebooku

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.