Zaplanuj nowy rok jak esencjalista

Postanowienia noworoczne to temat przewodni ostatnich dni grudnia i początku stycznia niemal każdego roku. W poprzednich publikacjach podkreślaliśmy, jak istotny jest dobry i realny plan oraz właściwe określenie celów. W tym artykule przyjrzymy się jednej z najpopularniejszych koncepcji związanych z wyznaczaniem sobie celów – esencjalizmowi. 

To pojęcie spopularyzował Greg McKeown, autor książki “Esencjalista. Mniej, ale lepiej”. Jeśli masz wrażenie, że jesteś ciągle zajęty, a nic konkretnego z tego nie wynika, koniecznie przeczytaj ten tekst. 

Czym jest esencjalizm

Najprościej rzecz ujmując, esencjalizm jest podejściem, według którego lepiej skierować swoją energię na mniejszą liczbę konkretnych i ważnych zadań niż mnóstwo drobnych działań, na które poświęcasz niewiele zasobów. To przekonanie, że bycie w czymś ekspertem rozpoczyna się od uznania, że mniej znaczy więcej. Esencjaliści nie zapisują kilkudziesięciu rzeczy na liście do zrobienia każdego dnia. Zamiast “muszę”, używają słowa “wybieram”. 

Esencjalizm a wyznaczanie sobie celów

Łatwo napisać, trudno zrobić, prawda? Autor książki radzi, aby ustalanie celów rozpocząć od zera, a nie od momentu, w którym obecnie się znajdujesz. Wielu z nas wykonuje mnóstwo czynności z przyzwyczajenia, poczucia obowiązku lub bez głębszej refleksji. 

Zamiast zastanawiać się, które czynności są w twoim planie dnia zbędne, potraktuj go jak pustą kartkę i pomyśl, co powinno się na niej znaleźć. Oczywiście nie wszystkie nudne i powtarzalne zadania da się zlecić lub usunąć z naszej listy, jednak postaraj się wskazać jak najwięcej elementów, które w żaden sposób nie przybliżają cię do założonych celów

Słyszałeś jedno z najbardziej znanych powiedzeń: pracuj mądrze, nie ciężko? Te słowa zawierają w sobie całą ideę esencjalizmu. Spójrz na poniższą grafikę, która znajduje się w książce. 

Jakie zadania możesz uprościć w pracy agenta? Oto kilka przykładów:

  • Automatyzuj wszelkie powtarzalne czynności. Korzystaj z gotowych szablonów sms, terminarzy, generatorów raportów sprzedaży i podsumowań. Wszystkie te funkcje znajdziesz w Polisie w Chmurze.
  • Zatrzymuj się czasem w pogoni za wykreślaniem zadań z checklisty i zadawaj sobie pytanie, które z jej elementów są kluczowe dla twojej działalności. Zastanów się, czy to, co robisz przybliża cię do wizji twojej pracy za rok.
  • Wskaż obszary, które mógłbyś komuś zlecić. Może to być pracownik twojej firmy bądź podmiot zewnętrzny, np. wirtualna asystentka lub agencja marketingowa. 
  • Wyznaczaj sobie czas na pracę bez telefonu i innych rozpraszaczy. 

Magia słowa “NIE”

Jednym z kluczowych aspektów esencjalizmu jest asertywność. W tym przypadku nie dotyczy ona wyłącznie innych ludzi, ale także nadarzających się okazji, propozycji, pomysłów i wyborów. 

Oprócz zadawania sobie pytań przytoczonych w tekście, stwórz własne kryteria, które muszą zostać spełnione, aby rozważać daną opcję. Są to kryteria minimalne i ekstremalne. Te pierwsze dotyczą aspektów, które muszą zostać spełnione, abyś rozważył zajęcie się daną rzeczą. Według autora książki na tym etapie powinieneś odrzucić 90% pomysłów. Pozostałe 10% zostanie przesiane przez kryteria ekstremalne, czyli dodatkowe. Dzięki temu poświęcisz czas i energię wyłącznie na te zadania, które mają bezpośredni wpływ na twój przypis bądź inne efekty, na których aktualnie ci zależy. 

Masz sto pomysłów dziennie? Otwierasz trzy teksty na bloga, zakładasz fanpage na Facebooku, a jednocześnie rozpisujesz plan na cross-selling wśród dotychczasowych Klientów posiadających polisy komunikacyjne? Często dochodzisz do wniosku, że przez cały dzień nie zrobiłeś nic istotnego? Wiele wskazuje na to, że esencjalizm to doskonały pomysł dla ciebie! 

Agnieszka

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.