Kompetencje cyfrowe kluczem do nowoczesnej sprzedaży

Sprzedaż ubezpieczeń w oczach wielu osób jest profesją, którą może wykonywać niemal każdy, kto wyrazi taką chęć. Część osób szybko zbuduje bazę Klientów i rozwinie swoją działalność, pozostali szybko zajmą się czym innym lub zaczną szukać sposobów na rozwój w branży. Jednym z elementów niezbędnych w sprzedaży jest rozwój kompetencji cyfrowych. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będą one tak samo istotne jak kompetencje miękkie. Jeśli zastanawiasz się, które obszary swojej pracy rozwijać w najbliższych miesiącach, skorzystaj z naszych propozycji. 

Umiejętność poszukiwania informacji i research

Ten punkt znajduje się na pierwszym miejscu nie bez powodu. Jeśli jesteś uczestnikiem rozmaitych grup i forów, zapewne nie raz widziałeś pytania, na które z łatwością odpowiedzieć sobie w zaciszu biura. W sprzedaży ubezpieczeń research jest jedną z kluczowych kompetencji. Pozwala ona na wyszukanie dowolnej informacji w OWU i analizę oczekiwań i indywidualnej sytuacji Klienta w odniesieniu do tego dokumentu. Przydatna jest również analiza dotychczasowego orzecznictwa i podstawowych aktów prawnych, które regulują obszar likwidacji szkód, a także zasady dystrybucji ubezpieczeń. 

Inne obszary także są ściśle powiązane z poszukiwaniem danych. Tworząc treści i komunikaty marketingowe, powinieneś ustalić, do kogo je kierujesz. Podobnie w przypadku pozyskiwania Klientów. Jeśli swoje działania będziesz kierować do wszystkich, możesz stracić sporo budżetu, a w najgorszym razie energii i czasu. 

Porządkowanie danych i informacji

Liczba dokumentów, danych i informacji, które przetwarzamy każdego dnia jest obecnie przytłaczająca. Niezależnie od zaangażowania, nie jesteś w stanie przyswoić każdego, choćby najdrobniejszego elementu. Umiejętność ich katalogowania jest niezwykle cenna. 

Jeśli zależy ci na opanowaniu chaosu, zacznij porządki jak najszybciej, najlepiej na początku działalności. Zadbaj o stworzenie przejrzystych folderów na służbowym komputerze tak, by z łatwością odnaleźć każdy plik. Zachowuj zwłaszcza APK, co może być niezwykle przydatne w sytuacjach spornych dotyczących szkód. 

Aby ułatwić sobie zapisywanie informacji o Klientach, ich potrzebach i aktywnych polisach, skorzystaj z Polisy w Chmurze. Oprócz prowadzenia CRM, z łatwością rozliczysz prowizje, a także zaplanujesz i przeanalizujesz działania marketingowe.

Tworzenie i dystrybucja treści

Jak mawiają marketingowcy: “Content is king”. Jeśli planujesz docierać do określonego typu Klientów, powinieneś ustalić, gdzie najczęściej można ich spotkać. Na Facebooku, Instagramie, a może raczej na LinkedIn czy Twitterze? Unikaj tworzenia treści typowo sprzedażowych, ponieważ bardzo szybko znudzą one potencjalnych odbiorców. Zastanów się nad tym, jakie informacje mogłyby okazać się szczególnie przydatne i zaprezentuj je w odpowiedniej dla danego medium formie.

Mogą to być infografiki, na których w estetyczny sposób przedstawisz dane i statystyki, krótkie, humorystyczne filmiki, dzięki którym pokażesz skutki braku ubezpieczenia bądź merytoryczne publikacje dla przedsiębiorców prowadzących dany typ działalności. 

Gdy podzielisz się swoją wiedzą w przystępnej i atrakcyjnej dla odbiorcy formie, ważne jest również jej promowanie. Nawet najlepsze i najbardziej przydatne treści nie przyniosą efektu, jeśli nie trafią do stworzonej przez ciebie persony.

Bezpieczeństwo cyfrowe

Mając dostęp do wielu bardzo wrażliwych i szczegółowych danych na temat Klientów, powinieneś dbać o ich bezpieczeństwo. Wiele elementów pracy z danymi regulują dziś przepisy, ale pamiętając o ochronie informacji o swoich kontrahentach, warto pamiętać także o własnym bezpieczeństwie. Wciąż znane są przypadki zapisywania haseł na kartkach umieszczonych przy komputerze bądź tworzenia identycznych haseł logowania się do wielu różnych miejsc począwszy od banku, a skończywszy na poczcie e-mail czy ulubionym sklepie internetowym. 

Oto kilka dodatkowych elementów, o których warto pamiętać: 

  • Rób regularne kopie bezpieczeństwa, jeśli wszystkie istotne pliki przechowujesz jedynie na komputerze. 
  • Upewnij się, że załączniki, które pobierasz pochodzą z zaufanego źródła
  • Weryfikuj, czy odwiedzane przez ciebie strony internetowe mają certyfikat SSL
  • Nie przechowuj dokumentów z danymi Klientów na biurku, gdzie dostęp do nich może mieć dowolna osoba odwiedzająca biuro
  • Twórz silne hasła, zawierające znaki specjalne, wielkie i małe litery oraz cyfry
  • Wykonuj niezbędne aktualizacja oprogramowania

W ostatnich miesiącach w sieci pojawia się coraz więcej informacji o czatach obsługiwanych przez AI (sztuczną inteligencję), robotach oraz ich coraz większym udziale w rynku pracy. Słychać głosy, że technologia odbierze zajęcie ludziom w wielu obszarach, m.in. w copywritingu, marketingu, sprzedaży czy produkcji. Na pewno warto obserwować jej rozwój, jednocześnie traktując coraz większy udział automatyzacji w naszym życiu jako coś, z czego możemy korzystać w codziennej pracy, skupiając się na kluczowych aspektach działalności ubezpieczeniowej takich jak pozyskiwanie Klientów, budowanie relacji oraz oraz większą profesjonalizację. 

Agnieszka

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

Dołącz do grupy na Facebooku

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.